вівторок, 21 квітня 2020 р.
8 клас
матеріал до відеоуроку
Розділові знаки у реченнях з уточнювальними членами речення
Відокремлений уточнюючий член речення конкретизує зміст однойменного попереднього члена, звужуючи або обмежуючи його значення.
Уточнюючі члени відповідають на питання
а де саме?
А коли саме?
А як саме?
А який саме?
А що саме?
Але за уточнюючі не слід сприймати такі члени речення, які пов’язані з однойменними членами підрядним або опосередкованим зв’язком.
Відокремлені уточнюючі члени речення в усній мові виділяються паузами та зміною інтонації, а на письмі - з обох боків комами, рідше - тире.
1. Найчастіше уточнюючими бувають обставини місця, часу, а іноді - й обставини способу дії, означення, присудок, підмет, додаток.
Де? Коло самого дому, а де саме? Під вікнами, росли кущі жовтої акації. (Нечуй-Левицький.) 2. Де? Там, а де саме? За річкою, сплелися парубочі дзвінкі, розгонисті, гарячі голоси. (М. Рильський.) 3. Звідки? Згори, а звідки саме? З міста, текли до води запахи вечірніх лип. (Ю. Яновський.).
2. Іноді виділення тих чи інших членів речення як уточнюючих залежить від того, який зміст вкладає автор у своє висловлювання. Відповідно до цього і вимовлятимуться вони з різною інтонацією.
Де? Там, а де саме? Далеко, а де саме далеко? На Вкраїні, сяє сонечко ясне. (П. Грабовський.) - Де? Там далеко під горами смужкою блищить Дніпро. (І. Нечуй-Левицький.).
3. Відокремлені уточнюючі члени речення можуть вводитися в речення також за допомогою слів тобто, цебто, або (=тобто), чи (=тобто), а саме, наприклад, зокрема, у тому числі, особливо, навіть, хіба що, причому, мабуть. Такі слова від уточнюючих членів речення комою не відділяються.
Щастя кого? Художника, а кого саме? Зокрема письменника, невіддільне від щастя його народу. (П. Воронько.).
7 клас
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
Сполучник як службова частина мови
Написання сполучників разом, окремо й через дефіс
Пишуться разом складні сполучники, утворені з двох або більшої кількості слів: аби, аніж, втім, зате, мовби, мовбито, начеб, начебто, немов, немовби, немовбито, неначе, неначебто, ніби, нібито, буцімто, ніж, отже, отож, притім, притому, причім, причому, проте, себто, таж, також, теж, тобто, тож, цебто, щоб, щоби, якби, якщо.
Пишуться окремо всі слова у складених сполучниках: дарма що, для того щоб, з тим щоб, з того часу як, замість того щоб, коли б, коли б то, незважаючи на те що, отже ж, після того як, при цьому, та й, так що, тимчасом як, тому що, у зв´язку з тим що, у міру того як, хоч би, хоча б, через те що, що ж до, як тільки.
Пишуться через дефіс сполучники отож-то, тим-то, тому-то, тільки-но, якби-то.
Слід відрізняти сполучники від однозвучних повнозначних слів з прийменниками або частками, які пишуться окремо:
Справжнє почуття хоча ні на кого й не зважає, проте (= але) й не ображає нікого... (О. Гончар). В криницю старості не заглядай, про те, яким, ти будеш, не гадай (Д. Павличко).
Хоч мороз і припікає, зате (= однак) комарів немає (І. Франко). Я люблю тебе, друже, за те, що в очах твоїх море синіє (В. Сосюра).
Якби (= коли б) не було ночі, то не знали б, що таке день (Народна творчість). Як би там не було, комусь належало це перевірити... (О. Гончар).
Якже (= якщо) хто запізниться, чекати не будемо. Як же не хотілося розлучатися!
Якщо (= коли) не можна бути вічно юним, то змолоду не будь старим бодай! (Д. Павличко). — Що ти робиш? — Як що? Те, що ти мені доручив.
Між ними ще такого не бувало, щоб (= аби) доходили у будь-чому згоди (Ю. Збанацький). Про що б не писав поет..., він завжди кінець кінцем пише про людину... (М. Рильський).
Таж (= адже) величне приходить не черство, все величне — від серця іде (П. Тичина). «Та ж не в тім річ», — хвилювалась дівчина (О. Гончар).
середа, 15 квітня 2020 р.
пʼятниця, 10 квітня 2020 р.
вівторок, 7 квітня 2020 р.
понеділок, 6 квітня 2020 р.
ПРЯМА Й НЕПРЯМА МОВА
5 КЛАС
інтерактивна дошка для дистанційного вивчення матеріалу
http://linoit.com/users/taniushkaklas/canvases/Пряма%20мова?fbclid=IwAR2JGAl3ZD0Lw0PqWDnA7mfSBiDZMWr3QhLCEzueIMOgnqERSJ_gVowmDgU
субота, 4 квітня 2020 р.
четвер, 2 квітня 2020 р.
середа, 1 квітня 2020 р.
6 клас
Ділові папери
ОГОЛОШЕННЯ
гра допоможе опанувати тему
https://learningapps.org/2520042?fbclid=IwAR2Q_FAloDQcohOHw5Z3YkGUWa3LdE8py1We8SrWbysAVudgqZbY7T8Meok
ЦІКАВЕ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ ПРИКМЕТНИКА
Проходьте інтерактивний міні-тест під цікаве пізнавальне відео.
https://vizia.co/videos/2183aca40211c4716187ff/share?fbclid=IwAR1u68FVv_Uv5y8QII2OUBPxm8Kr2GaxWoyO3Zn3V3_3OPpJl84mZdqP7JQ
Підписатися на:
Дописи (Atom)